2010. ápr. 08.

Informed hírlevél

megjelent: 16:57

A Lyme-kór

Lyme-kór, kullancs, fertőzés

A Lyme-kór egy olyan betegség, amit a Borrelia Burgdorferi nevű baktériumokkal fertőzött kullancsok terjesztenek. A legtöbb kullancscsípés nem vezet Lyme-kór kialakulásához, azonban a betegség olyan súlyos, hogy érdemes minden egyes csípést alaposan megvizsgálni. Minél több időt van a kullancs a bőrben, annál nagyobb a fertőződés valószínűsége.

 

A betegséget legkönnyebb a „kokárda-kiütésről” felismerni, ami a csípés helyén alakul ki. Nem mindenkinél van azonban kiütés, és nem is mindenki emlékszik a csípésre. Vérvizsgálatot 3-4 héttel a csípés után érdemes végezni, de ez csak egy korábbi fertőződésre utalhat, nem pedig a betegség stádiumára.

A kezelés során a legtöbb esetben beválik az antibiotikus kezelés, ez különösen igaz a korai stádiumokra. A későbbi betegségek már tartós, vénás antibiotikus kezelést igényelnek, amit az ízületi panaszok miatt nem szteroid gyulladáscsökkentőkkel szoktak kiegészíteni.

A betegséget leghatékonyabban úgy előzhetjük meg, hogy a kullancs csípése ellen védekezünk. Kerüljük a füves-fás területeket, különösen május-július között. Fedjük be a testet tetőtől talpig, ha kullanccsal fertőzött területre lépünk. Használjunk rovarriasztót a bőrön. A permethrin tartalmú szerek azonnal megölik a kullancsot, ezt azonban csak a ruhákon szabad alkalmazni, a bőrön soha. Este vizsgáljuk át alaposan magunkat és állatainkat. Mossunk gyakran kezet és fejet, hogy letöröljük azokat az élősködőket, amelyek még nem kapaszkodtak meg elég erősen.

Ha kullancsot találunk, azt el kell távolítani. Egy finom csipesszel fogjuk meg a fejénél (ez van a legközelebb a bőrhöz). Lassan húzzuk, hogy a fejét is eltávolítsuk. Mossuk meg a csípés helyét szappannal. Ha nem sikerül eltávolítani, kérjünk orvosi segítséget.

WebMD

Még nincs hozzászólás

Szólj hozzá!