2009. nov. 09.
Informed hírlevél
Nem lehet elég korán kezdeni a higiénére való nevelést
A jó szokásokat könnyebb kialakítani, mint a rosszakat elhagyni. Ha a kisgyerek korán megtanulja, hogyan lehet megelőzni a bölcsődéből, óvodából hazahurcolt fertőzéseket, azzal sok gondtól megkíméljük magunkat is. Nem utolsósorban így védekezhetünk az új típusú influenza ellen is.
![]() |
Amikor a gyerek kinőtte már azt a korszakát, hogy mindent a szájába vesz, el lehet kezdeni olyan szokásokat megtanítani neki, amelyekkel a fertőzések megelőzhetők.
Az alábbiakban néhány olyan tanácsot adunk, amelyeknek a betartásától sikert remélhetünk, mert a kicsiknek nem lehet előadást tartani a kórokozók természetéről.
Csináljunk rítust a jó szokásokból, és ne feledjük, csak akkor lehetünk eredményesek, ha magunk járunk elől jó példával.
Kézmosás
A legfontosabb és könnyen kialakítható jó szokás. Feltétlenül mosson kezet a gyerek:
-
ha megérkezik a bölcsődébe, óvodába
-
evés előtt
-
tisztába tevés vagy a bili, WC használata után
-
játszóház, gyerekzsúr után
- ahogy hazaérkezik.
De hogyan?
Nagyon fontos a következetesség, és egy idő után a kisgyerek automatikusan kezet mos. Nem mindegy azonban, hogyan.
A kézmosás mindig meleg vízzel, szappannal történjék, és legalább 20 másodpercig tartson (ennyi idő alatt kétszer lehet elénekelni a „Boldog szülinapot” kezdetű dalocskát). Az sem mindegy, milyen szappant adunk a gyereknek, érdekesebb lehet a mesefigurás flakonos folyékony szappan, vagy ha együtt készítünk szappant, amit csak ő használ.
További tanácsok
-
Köhögjön a gyerek (és a felnőtt is) a behajlított karjába. A régi jó tanács, hogy tegyünk a szánk elé a kezünket tüsszögéskor, köhögéskor, nem sokat segít, viszont tele lesz a kezünk kórokozóval.
-
Használjon papír zsebkendőt. Ez ugyan nem mindig működik, de érdemes megpróbálni. Sok óvodás már egyedül is tud orrot fújni.
- A jó példa is ragadós. A kisgyerek nagyon szeret utánozni, ha mi is minden alkalommal a fentiek szerint kezet mosunk, ő is hamarabb rászokik.