2010. jan. 26.
Informed hírlevél
Öröklődő betegségek
öröklődés, genetika
A gyermek nemcsak a haja vagy a szeme színét, álla formáját örökli a szüleitől, hanem sajnos egyes betegségeket is. Sok krónikus betegség van jelen egy-egy családban, ami természetesen nem jelenti azt, hogy a gyereknél jelentkezni is fog.
![]() |
Általában a genetika és a környezet együttesen váltanak ki valamilyen betegséget. A gyerek génállományán nem lehet változtatni, de ha megismerjük a leggyakoribb örökletes betegségeket, megkönnyítjük a megelőzést.
Látászavarok
A rövidlátás, a színvakság és a lusta szem (amblyopia) gyakran öröklődik, ha mindkét szülőnél megvan, a gyerek esélye 25-50 százalékos. Csak nők hordozzák és adják tovább a színvakság génjét, de általában csak férfiakat érint. Ha az anya génhordozó, fiának 50 százalék az esélye a betegségre.
Ha a gyerek fejfájásra panaszkodik, hunyorog vagy könnyezik a szeme, különösen ha olvas vagy TV-t néz, mutassuk meg orvosnak. A gyerekek a rövidlátásra iskoláskor előtt általában nem panaszkodnak, de már 3 éves korban felfedezhető. A lusta szem-szindrómát nehéz megállapítani, hacsak nem szűri külön az orvos. A színtévesztés általában a gyerek 5 éves korában derül ki.
Mit tegyünk?
Ha a családban előfordul látászavar vagy más szembetegség, ellenőriztessük rendszeresen a gyerek látását. Jó, ha a gyereket 1 éves korára már látta szemész, mert minél korábban tudunk a látászavarról, annál jobban korrigálható, sok kudarcot tudunk ezzel megelőzni.
Még nincs hozzászólás